Content-Creation

Co lepiej sprzedaje – reklama graficzna czy video?

Liczby mówią same za siebie: w ostatnich latach marketing video zyskał bezprecedensową popularność. Co to oznacza dla reklam opartych na statycznych obrazach? Czy zostaną one całkowicie zastąpione przez ruchome reklamy?

Oczywiście, że nie – rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i wielowymiarowa. Przyjrzyjmy się światu reklam graficznych i video, podkreślając zalety i wady obu form oraz przewidując, co przyszłość niesie dla tych dwóch rodzajów reklamy.

Reklamy graficzne a reklamy video – jak to tak naprawdę z nimi jest?

W dziedzinie marketingu cyfrowego batalia między reklamami display a video fascynuje wszystkich. Każda z nich ma swój urok, wpływ i unikalną zdolność do angażowania odbiorców. 

Reklamy graficzne

Grafiki są jak płótno w świecie marketingu. Są statyczne, ale potrafią przekazać wciągające historie w jednym kadrze. Grafiki szybko przyciągają uwagę. Skutecznie przekazują wiadomości dzięki oszałamiającym obrazom, odważnej typografii i strategicznym elementom designu.

Tworzenie grafik jest łatwiejsze, tańsze i mniej czasochłonne niż produkcja video, co czyni je opłacalną opcją dla mniejszych firm lub kampanii. Za stosunkowo niski budżet firmy mogą tworzyć ogromną gamę reklam graficznych, które można rozpowszechniać na wielu różnych platformach.

Grafiki są bardzo wszechstronne. Mogą być używane wszędzie, od mediów społecznościowych po strony internetowe, newslettery, a nawet media drukowane.

Reklamy video

Reklamy video w erze cyfrowej są wszechobecne i oferują sporo możliwości. Video daje statycznym obrazom głębię, ruch, kontekst i większą siłę przekonywania.  Trzeba przy tym pamiętać, że utrzymanie uwagi widza jest znacznie łatwiejsze dzięki krótkim filmom, co może ostatecznie prowadzić do większej liczby konwersji i sprzedaży. Video umożliwia bardziej zaawansowane opowiadanie historii. Może przedstawiać cechy produktów, rekomendacje, prezentacje i historie w angażujący i niezapomniany sposób. Statystyki pokazują, że treści video mają wyższe zaangażowanie na platformach społecznościowych niż obrazy statyczne. Utrzymują uwagę widzów dłużej, co zwiększa prawdopodobieństwo konwersji.
Zdecydowanym minusem tworzenia reklam video jest to, że są drogie. Filmowanie, produkcja, postprodukcja i publikacja generują bardzo wysokie koszty, na które nie każda firma może sobie pozwolić. Jednak jaki może być lepszy sposób na zbudowanie empatycznego zaangażowania odbiorców niż produkcja i publikacja treści video? Krótkie klipy – 90 sekund lub mniej – rządzą w świecie reklamy video, szczególnie w mediach społecznościowych.

Reklamy video a graficzne – oba typy mają swoje miejsce w świecie marketingu!

Najważniejsze jest zrozumienie swojej publiczności, celów kampanii i przekazu, aby wybrać odpowiedni format. 

Używaj grafik, gdy: dostarczasz szybką wiadomość, prezentujesz infografiki lub dane, lub prowadzisz opłacalne kampanie.

Wybieraj reklamy video, gdy: opowiadasz historię, demonstrujesz jak używać produktu, pokazujesz doświadczenia klientów, lub starasz się zwiększyć zaangażowanie i emocjonalne połączenie.

Pamiętaj, że skuteczność obu formatów zależy od demografii odbiorców i celów kampanii. Zrównoważona strategia marketingowa często obejmuje zarówno reklamy display, jak i video, które służą różnym odbiorcom. 

Przyszłość na pewno pokaże rosnące znaczenie reklam video. Niemniej jednak – mimo ich już teraz znaczącej przewagi w umiejętności zaangażowania odbiorcy w przekaz – należy dobrze dostosować rodzaj reklam do całej strategii marketingowej!

Scroll to Top