fbpx

Przyszłość Targów Branżowych w Polsce Cz.1

folder_openContent Creation
comment1 Komentarz
targi_branzowe

Rocznie w Polsce odbywa się kilkaset imprez targowych w największych aglomeracjach. Tematyka targów jest niezwykle szeroka zaczynając od motoryzacji, przemysłu i turystyki kończąc na Festiwalu Popkultury i Targach Analityki i Technik Pomiarowych. Specyfika takich wydarzeń zmienia się cały czas i warto na bieżąco obserwować aktualne trendy. W przeciwnym razie wyjazd na targi w charakterze wystawcy może być dla nas tylko stratą czasu i pieniędzy.

Jak było kiedyś?

Targi branżowe mają w Polsce długą tradycje a jej początki sięgają roku 1921, kiedy to otwarto Międzynarodowe Targi Poznańskie. To w tym roku na przełomie maja i czerwca odbył się I Targ Poznański. W 1929 roku w Poznaniu miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń handlowych w historii naszego kraju. Powszechna Wystawa Krajowa zwana PeWuKą bo o niej mowa została zorganizowana z okazji 10-lecia niepodległości i zgromadziła 1400 wystawców. Dziś trudno w to uwierzyć, ale powierzchnia targów wynosiła 65 hektarów i odwiedziło ją wówczas 4,5 mln osób z całego świata! Skąd taki wynik?

Musimy zacząć od tego, że sama organizacja i przebieg targów branżowych wyglądał inaczej niż dzisiaj. Obecnie organizuje się targi dla wąskich grup i branż. Nie łączy się targów motoryzacyjnych z podróżniczymi czy budowlanymi. Owszem, zdarza się, że jednocześnie w jednym obiekcie organizuje się 2-3 imprezy targowe, ale zazwyczaj są one zbliżone tematycznie, np. targi turystyczne połączone są z targami wędkarskimi lub żeglarskimi. Dawniej targi organizowane były rzadziej, ale prezentowały całe spektrum dokonań przemysłu i kultury. W związku z tym łatwiej było zaprosić wystawców.

woodinspector drema
Woodinspector na targach Drema 2019

Targi branżowe były jedną z niewielu możliwości pokazania się szerszej grupie odbiorców i pozyskania nowych kontrahentów i partnerów biznesowych. Jeszcze większe niż targi z 1929 roku były te zorganizowane w 1971 roku, również w Poznaniu. Wówczas swoje produkty i usługi prezentowało aż 6500 wystawców z 40 krajów! Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić by jakieś targi w Polsce pobiły ten rekord.

Obecna sytuacja w branży

Międzynarodowe Targi Poznań nadal są wiodącym organizatorem imprez w naszym kraju. Ale konkurencja nie śpi i systematycznie rozwija swoje wydarzenia. Największym konkurentem jest niewątpliwie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. Jest to obecnie największe centrum konferencyjno-targowe w Europie Środkowej. Ptak Warsaw Expo jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego (UFI). W jego raporcie z roku 2017 zajęło 1. miejsce pod względem powierzchni wystawienniczej w Polsce oraz 19. w Europie, plasując się przed takimi ośrodkami miejskimi, jak Genewa, Londyn czy Bruksela.

PWE jest ponadto członkiem International Association of Exibitions and Events i Society of Independent Show Organizers, jednej z największych organizacji targowych i eventowych. Ptak Warsaw Expo jest pierwszą polską firmą, która została do niej przyjęta.

Ich najważniejsze atuty to nowoczesne hale targowe, dogodny dojazd, dobrze prowadzony marketing oraz wyczucie trendów, które będą popularne w najbliższym czasie. Prężnie rozwijające się targi branżowe w Polsce to także Gdańsk, Łódź, Lublin czy Kraków. Chociaż powierzchnią targową nie dorównują MTP i Ptak Warsaw Expo.

Targi branżowe aktualnie

Jeszcze do niedawna najpopularniejsze tematy dominujące na wystawach targowych ściśle związane były z przemysłem, handlem i motoryzacją. Świat się jednak zmienia, a wraz z nim również tematyka targów. Obecnie dominują nowe technologie, gaming, popkultura, branża ślubna i turystyczna oraz niezmiennie – motoryzacja.

Niektóre targi branżowe obecne są na naszym rynku już od wielu lat. Wśród nich najpopularniejszymi są niewątpliwie:

  • Motor Show – branża motoryzacyjna (Poznań),
  • World Travel Show – targi turystyczne (Nadarzyn),
  • Warsaw Home – targi wnętrz i wyposażenia domu (Nadarzyn),
  • Budma – targi budowlane (Poznań),
  • Rybomania – cykl targów branży wędkarskiej organizowanych w kilku miastach w Polsce,
  • Cavaliada Tour – jedyny w Polsce cykl jeździeckich zawodów halowych.

Ciekawym przykładem nowej tematyki targów jest na pewno „Warsaw Comic Con” – Największy Festiwal Popkultury w Europie. WCC stawia przede wszystkim na gwiazdy seriali popularnych na całym świecie. Odwiedzający mogą spotkać podczas kilku dni imprezy gwiazdy takich seriali jak: Stranger Things (Car Buono), Gry o Tron (Carice van Houten), Słonecznego Patrolu (lekko przykurzona Pamela Anderson) czy Pamiętniki Wampirów (Ian Somerhalder). Warto jednak w tym miejscu wbić organizatorom delikatną szpilkę za samą organizację Targów.

Jedną z największych atrakcji każdej odsłony WCC jest możliwość otrzymania autografów i zrobienia sobie zdjęcia z wybranym idolem. Same vouchery do tanich nie należą, a kupujący co roku narzekają na pośpiech, niemiłą obsługę i traktowanie ich przez organizatorów jako zła koniecznego.

Trend zapraszania znanych gości widać nie tylko na WCC, ale także podczas turystycznych World Travel Show, również organizowanych w Ptak Expo. Impreza trwa 3 dni i co roku obecni są na niej najważniejsi polscy podróżnicy, pisarze i influenserzy. Wojciech Cejrowski, Martyna Wojciechowska, Aleksander Doba czy Jaś Mela to tylko mały wycinek znanych nazwisk obecnych w tych dniach na WTS.

Niestety i w tym przypadku organizatorzy nie wystrzegli się wpadek. Jedna z większych miała miejsce w 2017 roku. Gwiazdą literatury dziecięcej była Nela Mała Reporterka – autorka popularnych książek podróżniczych, w których opisuje swoje przygody. Spotkanie z nią połączone było z pokazem nurkowania Neli w specjalnym basenie. Niestety ogromny bałagan organizacyjny nie pozwolił w pełni cieszyć się dzieciom ze spotkania za swoją idolką.

Nie wszystkim udało się wejść na sale, widoczność była praktycznie zerowa, w środku panował ogromny ścisk, a sam pokaz nurkowania pokazywany był na telebimie zamontowanym naprzeciwko basenu, przez co wszyscy musieli się odwrócić plecami do sceny żeby widzieć co się dzieje w basenie… Jeśli ktoś jest ciekawy opinii po spotkaniu, to na Facebooku cały czas można znaleźć wydarzenie z komentarzami oburzonych rodziców.

Cóż, chciało by się powiedzieć: ten się nie myli, co nic nie robi. Ale większości tych wpadek dało by się uniknąć, gdyby organizatorzy zadbali o większą ilość wolontariuszy i wykazali się zwykłym zrozumieniem, a nie patrzeniem na stan konta po imprezie.

Meble Wróbel
Meble Wróbel podczas targów Drema

Czy warto wystawiać się na Targach branżowych?

Mimo zmieniającego się rynku, oraz wzrostu znaczenia internetu, targi branżowe wciąż stanowią ważne źródło dotarcia do potencjalnych klientów i zaznaczenia swojej pozycji na rynku. Jak się wystawiać żeby osiągnąć oczekiwany skutek i nie wyrzucić przy okazji pieniędzy w błoto? I czy do osiągnięcia celu potrzebujemy agencji marketingowej? Tym zajmiemy się w drugiej części naszego wpisu.

Piotr Jagucki

CEO, Content Creation

Tags: ,

Powiązane posty

Menu