fbpx

Czym jest Google Cloud i czy warto z niego korzystać?

folder_openBaza wiedzy

Krótko o platformie.

Google Cloud Platform to tak właściwie zestaw narzędzi-usług realizowanych w chmurze (cloud computing). Ich największą zaletą jest dostępność z niemalże każdego miejsca na ziemi, gdzie dostępny jest internet. Na bazie tej platformy działają prawdopodobnie wszystkie usługi firmy Google (Wyszukiwarka, YouTube, Mapy, Dokumenty, Kalendarz, Analytics i wiele więcej).

W skład usług Google Cloud Platform wchodzą między innymi:

  • Google Cloud Storage — Usługa podobna do Google Drive, nastawiona na przedsiębiorstwa. Pojemność dysku w usłudze GCP jest naprawdę olbrzymia, pozwala na przechowywanie obiektów o pojemności do 5 TB.
  • Google Cloud SQL — Zarządzanie relatywnymi bazami danych SQL (MySQL, PostgreSQL i SQL Server) w chmurze.
  • Google Cloud Compute (Compute Engine) – Uruchamianie maszyn wirtualnych w chmurze obliczeniowej. Jest to konkurencyjna usługa dla Microsoft Azure.
  • Google App Engine (GAE) – Platforma dla deweloperów aplikacji webowych oraz hostująca aplikacje z użyciem centrów danych Google. Obsługuje języki programowania takie jak: JavaScript, Python, PHP, C#, Go, a także Java. Działa w oparciu o chmurę obliczeniową.
  • Google BigQuery — Big Data w wersji Google. Jest to wielo-chmurowy magazyn danych stworzony z myślą o elastyczności biznesowej. Zastosowanie ANSI SQL pozwala na analizę peta bajtów danych z niesamowitą szybkością. 
  • Cloud IoT Core – „Internet rzeczy” pod kontrolą chmury obliczeniowej. Ta usługa pozwala na łatwe i bezpieczne zarządzanie urządzeniami podłączonymi do sieci na całym świecie. Zbieranie danych analitycznych nigdy nie było tak łatwe.

Usług GCP jest znacznie więcej, a sama platforma jest stale rozwijana i co jakiś czas dodawane są nowe funkcje. Możliwości, jakie dają usługi Google Cloud są wręcz nieograniczone. 

Jak zacząć pracę z Google Cloud Platform?

Przede wszystkim trzeba posiadać konto Google, a następnie rozpocząć okres testowy dla GCP. Usługi w platformie Google Cloud nie są darmowe, jednak na początek dostajesz 300$ na pokrycie kosztów usług, do wykorzystania przez rok od rejestracji na platformie. Z reguły jest to wystarczająca kwota, abyś mógł przetestować interesujące Cię usługi.

Czy Google Cloud Platform jest dla każdego?

Nie ma znaczenia, czy od wielu lat prowadzisz duże przedsiębiorstwo, czy dopiero zaczynasz ze swoim pierwszym startupem. Elastyczność skalowania GCP pozwala na dostosowanie platformy do własnych potrzeb. Elementy platformy zaprojektowano w taki sposób, by sprawnie i efektywnie ze sobą działały. Nie ważne, z których elementów już korzystasz, w razie konieczności możesz bezproblemowo łączyć ze sobą kolejne elementy jak klocki. 

Żeby sprawnie działać na GCP, potrzebna jest wiedza programistyczna, ewentualnie konieczność zatrudnienia programisty. Pisania prostych programów można się nauczyć samodzielnie, jednak wraz z rozwojem Twojego biznesu potrzebne będzie skorzystanie z pomocy specjalistów lub poszerzenie swojej wiedzy w programowaniu.

Dlaczego warto korzystać z Google Cloud Platform?

Jak wyżej wspomnieliśmy, okres testowy nic nas nie kosztuje (jest ograniczony do 300$ do wykorzystania przez 365 dni od rozpoczęcia korzystania z usługi). GCP pozwala na łatwą integrację z platformami Google, zdobywanie danych z wielu różnych urządzeń (także Internet of Things). Posiadanie własnej infrastruktury serwerowej wiąże się ze stale rosnącymi kosztami, koniecznością ciągłej modernizacji. W Google Cloud Platform płacisz za to, z czego korzystasz. Odpowiednia optymalizacja kosztów pozwoli znacznie zredukować koszty GCP. W efekcie utrzymanie chmury obliczeniowej Google może okazać się znacznie tańsze niż utrzymanie własnej infrastruktury serwerowej. Praca w chmurze obliczeniowej staje się obecnie standardem. Wiele firm z całego świata już od dawna korzysta z GCP, a także podobnych rozwiązań. W naszym kraju GCP nie jest jeszcze w pełni wspierana (brakuje jeszcze w pełni przetłumaczonego polskiego interfejsu). Jednak patrząc na kraje, w których usługa działa od lat, a także tego, co udało się osiągnąć firmom z niej korzystających, warto poważnie zastanowić się już dziś nad wybraniem Google Cloud Platform.

Tags: ,

Powiązane posty

Brak wyników.

Menu